Subtilus dailininkės J. Mitalienės menas Molėtuose

Dvidešimt nedidelio formato paveikslų, kuriuos sukūrė Utenos dailės pedagogė Jūratė Mitalienė  – tai puiki adventinė dovana Aukštaitijos kraštui. Paroda š. m. lapkričio 27 d. atidaryta Molėtų Parapijos namuose (Jono Pauliaus II g. 2).

Renginio metu dailininkė J. Mitalienė pasakojo apie kūrybinį procesą – kaip ilgai, sluoksnis po sluoksnio ji dengia dažais darbų paviršių, „augina, brandina spalvą“, lyg paskubina laiką. Autorė dirba tol, kol aliejus, akrilas ar pastelė tapomo darbo paviršiuje pradeda virpėti, kvėpuoti, kalbėti sava plastikos kalba, tariama užuominomis, taupiais štrichais. Dailininkė sako, kad kiekvieno darbo idėja susijusi su konkrečiais impulsais – čia įkvėpė mamos nėrinių ažūrai, ten Videniškių bažnyčios klausyklos langelis, o ten – besioksiduojančio sidabro švytėjimas.

Drobėse, koliažuose ar asambliažuose – neliteratūriški, bet prasmėmis prisotinti ženklai: ovalai, elipsės, kryžiai, kvadratai, susukti ar paberti karoliukai. Ženklai ir simboliai paveiksluose išbrėžti natūraliai, lyg likę ant šventojo kalinio kameros sienos, lyg aptikti šveičiant seną taurę ar sovietinio teroro laikais renkant iš purvyno auksinius votus.

1960 m. Šiauliuose gimusi dailininkė J. Mitalienė yra Lietuvos dailininkų sąjungos ir Lenkijos pastelininkų asociacijos narė, dalyvauja parodose Lietuvoje ir pasaulyje: Latvių bendrijos būste „Dauguvos sakalai“ Londone, 2005; galerijoje „Palac Sztuki“ Krokuvoje ir WTC Art Gallery Roterdame (III tarptautinė pastelės bienalė, 2007); IV tarptautinėje piešinių bienalėje Melburne, 2007; galerijoje „Alex“ Vašingtone, 2010; dailės konkurse „Lietuvos sakmė“ Radvilų rūmuose Vilniuje, 2011 ir kitur.

Dailininkė J. Mitalienė pelnė Krokuvos dailės akademijos medalį ir žurnalo „Art&Business – Sztuka Polska i Antyki“ diplomą, 2006; gavo Publikos prizą IV piešinio bienalėje Melburne, 2007; Miko J. Šileikio III premiją parodoje, kurią šiemet surengė Lietuvos dailės muziejus ir Čiurlionio galerija Lemonte, JAV.

Dailininkės J. Mitalienės paroda Molėtuose vyks iki Trijų Karalių – 2012 m. sausio 6 d.

Vaidotas Žukas

J. Mitalienė, "Klausyklos langelis. Videniškiai, 2008"

J. Mitalienė, "Laiko grafika, 2008"

J. Mitalienė, "M. V. III, 2008"